Home                     Home

anaglyf (anaglyph)

 Anaglyf,  stereoskopická obrazová dvojice provedená tak, že se dílčí obrazy, rozlišené barvou, tisknou, montují nebo promítnou na sebe. Oddělené vnímání samostatných obrazů příslušným okem je zajištěno pomocí dvou typů barevných filtrů, které jsou umístěny před odpovídající oko a propouštějí pouze obraz pro levé, respektive pravé oko. 

anaglyf 3D brýle (anaglyph)

 Jedná se o brýle s barevnými filtry - červený a modrozelený - azurový odstín (red - cyan). Brýle, které mají k červenému filtru pouze modrý nebo jen zelený odstín jsou vhodnější spíše jen pro nebarevné obrázky a experimety při vlastních pokusech o prostorové fotografování.
Nevhodné jsou brýle s nekvalitními filtry, přes které je vidět příliš zkresleně, dvojitě, či rozmazaně. Bohužel jsem se dost často setkal s nekvalitními brýlemi i v knížkách či časopisech na toto téma. Nekvalitní brýle pak pokazí celkový dojem o anaglyfu.
Filtry se nedají jen tak lehce napodobit. Sám jsem to zkoušel mnoha způsoby, ale marně. Dokonce jsem na internetu našel i návod jak si je doma vytisknout na průhlednou fólii, ale to je holý nesmysl. Originální papírové brýle se v dnešní době dají zakoupit přibližně za 35 Kč. Pokusy o vlastní výrobu tedy ztrácejí smysl. Jiné to bylo v době, kdy se daly sehnat pouze v zahraničí.

U nás se kvalitní brýle dají zakoupit např. zde red-cyan 3D brýle

 

Většina fotografií v této galerii byla nafocena obyčejným digitálním fotoaparátem (2 snímky - za levé a pravé oko) a pomocí programu Anaglyph Maker (zdarma ke stažení) předělána na anaglyf,  Stejných výsledků lze docílit i jiným správcem fotografií (např. Photoshop) úpravou kanálů a vrstev. Běžné fotografie se dají předělávat i na anaglyf některým z convertovacích programů. Např. Bas-relief 1.2

zpět na úvodní stranu / HOME