galerie anaglyf prostorových snímků pořízených běžným fotoaparátem z ruky

K prohlížení a pro vlastní tvorbu nepotřebujete, kromě těchto brýlí a běžného fotoaparátu, žádné zvláštní vybavení

filtry: červená-modrozelená (azurová)

 

Pořídit prostorovou fotografii obyčejným fotoaparátem není žádná velká věda. Vyfoťte dva snímky pro levé a pravé oko. Při fotografování s přístrojem v ruce nejlépe vychází, když se mírně rozkročíte, zamíříte na nejvzdálenější bod pomocí nějakého pevného značení v hledáčku (rámeček, kolečko, křížek ... pomohla mi i malá tečka lihovým fixem uprostřed LCD), vyfotíte snímek např. pro levé oko, pak přenesete váhu na pravou nohu, opět zamíříte do stejného nejvzdálenějšího bodu a vyfotíte druhý snímek pro pravé oko. Mezi jedním a druhým snímkem by nemělo dojít k náklonu, resp. pootočení a posun fotoaparátu by měl být co nejvíce vodorovný. Čím méně se snímky budou muset dále upravovat, tím lépe vychází prostorový výsledek. Oba snímky pak jednoduše smíchejte např. v programu: Anaglyph Maker (zdarma ke stažení).
Pokud dojde k pootočení mezi levým a pravým snímkem, pak doporučuji před vytvořením anaglyphu oba snímky srovnat například v Photoshopu následujícím způsobem: Otevřte oba snímky najednou, pravý snímek přeneste na levý a nastavte průhlednost vrstvy na 50%. Tím zjistíte o kolik je potřeba horní vrstvu pootočit - funkce úpravy/transfomace. Pak už jen horní vrstvu opět přetáhněte zpět na pravý obrázek, nastavte průhlednost na 100%, podklad kliknutím na oko v okně seznamu vrstev vymizíte a sloučíte do jedné vrstvy. Výsledný obrázek by pak neměl být přes 3D brýle viděn příliš zkresleně, dvojitě, či rozmazaně. Pokud ano může to být i vina nekvalitních filtrů na 3D brýlích, či barevného provedení fotografie ať už tištěné, nebo odlišného zobrazení různých monitorů (vhodnější jsou klasické CRT monitory, většina LCD monitorů nemá věrohodné barvy). K dvojitému vidění může však dojít i v místech kontrastních přechodů (černá/bílá apod.). Z tohoto důvodu jsem volil např. tmavší barvu pod text na pozadí těchto stránek. Prostorový dojem je možno umocnit i fotomontáží (např. přesah přes rámeček). Pro názornost se podívejte na fotografie v této galerii nafocené z ruky, nejčastěji digitálním fotoaparátem Olympus C1400L.

zima

Praha

muzeum

ostatní MIX

zámek Konopiště

zastávka na Barrandově

zajímavosti a krásy přírody

Slovinsko - jeskyně Pivka jama

Liberecko - Ještěd

rozhledna Blaník

přáníčka

květy

 

Netvrdím že jsou všechny fotografie zcela vyvedené a že je nutné držet se mého návodu jak fotografovat prostorově z ruky. Mnohokrát se mi dařilo i jinými postupy. Rád zde uvedu odkazy i na vaše postřehy, nápady a fotografie.

A když už tu padla slova o fotomontáži, podívejte se třeba i na tyto stránky:

http://www.rubikovo.name/

 

 
   

úvodní strana